برای دستیابی به موفقیت، شایستگی هایت را زیاد کن ، نه ارزوهایت را

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 875

کوچینگ، فرصتی برای تحول و دگرگونی سازمان

کوچینگ، فرصتی برای تحول و دگرگونی سازمان

آیا می دانستید کوچ یا مربی فردی است که در پروسه رشد و تحول کنار شما قرار می گیرد، افکار و رویکردهای شما را به شما بازتاب می دهد؟ او به شما کمک می کند تا با نوع نگاه تان با مسائل آشنا شوید، قابلیت ها و ضعف های خود را ببینید، امکانات و فرصت ها را بیابید و بهترین تصمیم ها را در جهت رشد کسب و کار خود بگیرید. بنابراین کوچینگ بیشتر از همه چیز درباره شماست و اینکه چطور می توانید به حداکثرهای خود دست پیدا کنید، رضایت درونی داشته باشید و قدرتمندانه در فضای کسب وکار حضور داشته باشید. کوچینگ در طول سالیان گذشته گرایش های مختلفی پیدا کرده است که در تمام این رویکردها همپوشانی های زیادی با یکدیگر وجود دارد.

به عنوان مثال در فرآیند کوچینگ مدیریت ممکن است بخش هایی از فعالیت های تحولی به مسائل شخصی و زندگی مدیر هم مرتبط شود. مشاوران متخصص در زمینه های مختلف می توانند مشکلات مربوطه در کسب و کار را شناسایی و شرایط را آنالیز کنند و در مواقعی راه حل ارائه بدهند. اما فرض در رابطه کوچینگ بر این است که فرد یا تیم تحت نظر مربی خودش پتانسیل پیدا کردن راه حل ها را دارد و کوچ یک فرآیند اکتشافی - حمایتی را برای فرد یا تیم در نظر می گیرد.

یک کوچ خوب بر تعیین اهداف، اولویت‌بندی آنها و انتخاب راه درست برای رسیدن به آنها تمرکز می‌کند. به این ترتیب او کمک می‌کند تا کسب‌و‌کارها بیشتر پاسخگو، هدف‌محور و رقابتی باشند. او همچنین جنبه‌های مختلفی از یک کسب‌و‌کار موفق و در حال اجرا؛ ازجمله اهداف فروش، استراتژی‌های بازاریابی، مهارت‌های ارتباطی، ایجاد و ساخت تیم، رهبری و... را پوشش می‌دهد. کوچ‌ها کسب‌و‌کارها را به‌گونه‌ای فراگیر ارزیابی می‌کنند و با این کار به تنظیم طرح، تعیین اهداف و شناسایی مراحل مورد نیاز برای رسیدن به نتایج موردنظر می‌پردازند. یک کوچ کسب‌‌وکار وضع موجود را به چالش می‌کشد و کسب‌و‌کارها را وادار می‌کند تا نگاه دقیق‌تری به رویکردها، روش‌ها و تصمیمات خود داشته باشند. به این ترتیب چشم‌انداز تازه‌ای برای استراتژی‌ها و اهداف کسب‌و‌کار ترسیم می‌کنند و در ازای مطرح کردن سوالات ساده‌ای در زمینه چگونگی اجرا و روند کارها، سازمان را به اتخاذ استراتژی‌های مناسب رشدشان هدایت می‌کند. یک کوچ با هدایت کسب‌و‌کارها در مسیر صحیح، در جهت حصول موفقیت آن کمک می‌کند. اغلب کسب‌و‌کارها دچار فقدان چشم‌انداز اهداف موردانتظار هستند و در طی کردن مراحلی که آنها را به موفقیت می‌رساند دچار خطا می‌شوند، اما یک کوچ شفافیت لازم برای دستیابی به این چشم‌انداز را فراهم می‌کند. آنها ایده‌های موجود را مورد تردید و پرسش قرار می‌دهند و کسب‌و‌کار را به مسیر اصلی برمی‌گردانند.

پرویز درگی رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت توسعه مهندسی بازارگستران آتی(TMBA) می گوید:

سبک مدیریت در عصر نوین از مدیریت، ریاست و رهبری به کوچینگ تغییر پیدا کرده است .به عبارتی دیگر کوچینگ سبکی از مدیریت نوین است که می توان آن را مدیریت مادرانه تعبیر کرد. 

هفت راز تحول سازمانی

♦راز اول: نحوه مدیریت سازمان : چرا که کلید بهبود، تغییر تفکر مدیران ارشد است و مدیران متولیان اصلی  فرهنگ  هر سازمان هستند. در گذشته مدیریت ها حجره ای ،سپس تولید مدار و بعد هم وظیفه ای شد. ولی زندگی در عصر حاضر ایجاب می کند مدیریت شایسته سالار باشد. 

♦راز دوم: بینش یا ذات و جوهره منابع انسانی : برای جذب و استخدام نیرو مدیران باید شناختی نسبی از تیپ های شخصیتی داشته باشند. و برای هر پست یا شغل افرادی باید انتخاب شوند که از لحاظ شخصیتی با آن سازگار باشند. 

♦راز سوم: آموزش:  تفاوت در نحوه آموزش برای بزرگسالان و خردسالان . 

♦راز چهارم: مهارت:  آموزش باید منجر به مهارت شود و این موضوع نیز باید با یادگیری اتفاق بیفتد. 

♦راز پنجم: اهمیت بازخورد در سازمان :  افراد در سازمان باید روزانه عملکردشان را به مدیر اطلاع دهند و از آن سو مدیر هم باید نقاط ضعف و قوتشان را به آنها انعکاس داد تا هم مدیر و هم نیروهای سازمان بازخورد فعالیتهایشان را مشاهده کنند. 

♦راز ششم: انگیزش: بی انگیزه بودن کارکنان به علت قصور مدیران و روشهای سازمانی است، نه کارکنان . قدرتمند ترین ابزار انگیزش در محیط کار قدرشناسی است. 

♦راز هفتم: رضایت خاطر از محیط کار :شغل مناسب زندگی شما را بهتر می‌کند. خاصیت سرشار کننده دارد زیرا مهمترین بخش‌های شخصیت شما را تغذیه می‌کند.

 


کوچینگ تیام
شرکت دانش بنیان رشد فرد و کسب و کار