برای دستیابی به موفقیت، شایستگی هایت را زیاد کن ، نه ارزوهایت را

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 875

پرسشگری و تفکر استراتژیک

پرسشگری و تفکر استراتژیک

انواع روش­های تفکر، روش­های گوناگونی برای طرح سوال­ات هستند. پس با آموختن روش سوال کردن، بخشی از راه آموختن یک مهارت تفکر را آموخته اید. برای به جریان افتادن فکر، نیاز به سوال است زیرا تا مجهولی و سوالی در کار نباشد فکر به جریان نمی افتد. تفکر کلیدیست از کلیدهای دانایی و سوال، کلید تفکر است. بنابراین نشانه متفکر زیاد پرسیدن نیست، خوب پرسیدن است. لذا باید به سوالاتی بپردازیم که برای عبور کردن کلیدی است. چون ناشناخته­ ها نا محدودند، سوالات فراوانند. بنابراین انتخاب اینکه اکنون ذهن خود را با کدام پرسش درگیر کنم، انتخاب مهمی است.از سوالاتی شروع کنید که پاسخ آن­ها می­تواند، راهنمای پاسخ دادن به سوالات دیگر باشد.

هرگز پرسشگری را کنار نگذار، کنجکاوی بشر حتماً علتی دارد

بنابراین 7 کلید پرسش­گری به شرح زیر است:
1. بیهوده پرسیدن بدتر از نپرسیدن است.
2. بیش از حد ظرفیت پاسخگویی، خود را با سوالات زیاد در گیر نکنید.
3. مبارزی که با حریفانی بیش از حد توانش جدال می­کند چاره­ای جز شکست ندارد.
4. اگر نمی­شود با یک سوال به نتیجه رسید باید با چند سوال به نتیجه رسید.
5. همچنین اگر با یک شکل پرسیدن جواب به دست نمی­آید، شاید با تغییر شکل آن پاسخ حاصل شود.
6. حرکت را از جایی شروع کنید که دیگران تمام کرده­اند و سوال را از جایی آغاز کنید که دیگران سکوت کرده­ اند.
7. در جستجوی این نباشید که بلافاصله بعد از طرح پرسش به پاسخ برسید، گاهی باید به ضمیر ناخودآگاه و جهان هستی فرصت داد تا پاسخ در زمان و مکانی غیرمنتظره پدیدار شود.Image result

دستاورد تفکر استراتژيک، ایده­ های استراتژيک است. ایده­ های استراتژيک از جنس پاسخ هستند و پاسخ­ های هوشمندانه، خلاق و متفاوت برای کسانی است که از خود سوالات هوشمندانه، خلاق و متفاوت می­ پرسند. ما با  مهارت­ های تفکر می­خواهیم ذهن خود را عامدانه و آگاهانه به سمت و سوی خاصی سوق دهیم و یا به عبارت ساده­ تر کنترل کنیم. و کلید کنترل فکر و سوق دادن ذهن به سوی تفکر استراتژيک، پرسیدن سوالات استراتژيک است.همانگونه که کنترل یک جلسه با کسانی است که سوال می­پرسند، کنترل فکر هم توسط سوالات صورت می­گیرد. اگر می خواهید فکر خود را کنترل کنید، سوالاتی که از خود می­پرسید را کنترل کنید.

 


کوچینگ تیام
شرکت دانش بنیان رشد فرد و کسب و کار